New York City Office Cleaning Blog

Get a FREE
Price Quote

We will give you a complimentary price quote for cleaning services that will fit your needs and your budget.

▶ Contact Us Today!

What Would You Do? Busy Bee Edition:

English:

You have a family emergency. Your child or spouse is very sick and you can’t come to work because you have no one to watch your child.  The offices you clean can only be opened with a key. So what would you do?

  1. The office will be fine if I don’t clean it for a few days. It’s not like anyone will notice.
  2. I have an emergency! The office will figure out how to deal with my offices. I don’t have time to deal with this.
  3. I’ll do my best to find someone to cover for me. It’s not the office’s fault I have an emergency.
  4. Since I have the keys for my offices, I will call the office and let them know what keys I have. This way we can arrange how my replacement will get into the offices.

The correct answer is 4!

Emergencies can occur at any moment. However it is still important to maintain open and clear communication in your time of emergency. If you have the keys to the offices you clean you must let us know, or else we can’t send anyone in your place. If an office doesn’t get cleaned, the clients may become very upset. If we lose a client, then you lose an office. We must do everything we can to prevent that.

 

Po Polsku:

Co byś zrobił?

Dostajesz telefon że w domu cos jest nie tak, twój współmałżonek nie może się zając dzieckiem. Biura które sprzątasz mogą być otwarte tylko kluczem który masz przy sobie. Co robisz?

1- Nie ma co zgłaszać w biurze nikt nie zauważy ze nie było posprzątane przez kilka dni.

2- To przecież nagły wypadek i biuro Busy Bee wymyśli jak sobie  z tym  poradzić, spróbują  znaleźć kogoś na moje zastępstwo. To nie moja winna  ze mam taka sytuacje, a poza tym mam wystarczający problem z dzieckiem  żeby jeszcze się martwic o prace.

3- Ponieważ mam klucze do moich miejsc pracy zadzwonię do biura aby ustalić jak moje zastępstwo dostanie się do moich miejsc pracy.

Poprawna odpowiedz to D

Wypadki się zdarzają każdemu, ale musimy się komunikować nawzajem nawet I w takich sytuacjach. Jeżeli masz jakieś klucze ze sobą to musisz poinformować superwizora ponieważ jeżeli dojdzie do sytuacji ze biuro będzie nie posprzątane to klient będzie miał racje jeśli się zdenerwuje i rezygnuje ze sprzątania.

This entry was posted in Office cleaning. Bookmark the permalink.

Busy Bee Cleaning Service, Janitorial Cleaning Services New York, and Cleaning Building Services are sister companies.